Program 2023

Prolog festivalu / Scénické čtení

Ty se neztratíš
 
16. 10. v 9.00 a 11.30, představení určené žákům 2. stupně ZŠ a studentům středních škol
 
Moving Station, Koperníkova 574/56 (Most Ivana Magora Jirouse)
 
Současné české školství má jasnou představu o tom, jak vypadá úspěšný žák. Znamená to ale i úspěšný člověk?
 
Vzdělávat se u nás znamená plnit úkol. Svět je rozdělen do školních předmětů. Pro tvořivost, pochybnost, či dokonce sebepoznání v něm není místo. Většinu dětí však čeká v patnácti, potažmo až v osmnácti letech první zodpovědné rozhodnutí. První a zásadní... 
 
Režisérka Martina Dobiášová vytvořila na základě skutečných výpovědí žáků základních a středních škol autorský umělecký text, který formou scénického čtení představí mladí herci Jakub Jelínek a Žofie Blechová. Po představení následuje debata s tvůrci.

Zahájení festivalu / Divadlo

Simona Babčáková & No a!
 
17. 10. 19.00 Divadlo ALFA, Rokycanská 7, Plzeň
 
Dětem a mládeži do 15 let nepřístupno.
 
Představení Simony Babčákové a vybraných účastníků celodenního odborného divadelního workshopu – laboratoře, zkoumající možnosti jevištní improvizace.
 
Inscenace jsou volnou improvizací a vznikají až přímo před diváky. Kombinace herecké a hudební improvizace vytváří spolu s kostýmy a světly dojem klasického činoherního představení, ale bez cenzury a s nekorektním humorem. Divadelní improvizace je umělecký tvar natolik citlivý, že do hry vstupují i nálady a pocity diváků, a výsledná inscenace se tak stává opravdu společným dílem.
 
Vstupné 390 Kč, vstupenky v síti GoOut
 
 

Film

Akumulátor 1
 
24. 10. Kino Beseda, Kopeckého sady 59/13, Filmový klub Plzeň
 
9.00 projekce pro 2. stupeň ZŠ
 
17.00 projekce pro veřejnost
 
Jan Svěrák ve fantastické, žánrově těžko definovatelné podívané zve do světa za televizní obrazovkou, kde se to hemží lidskými obrazy žijícími z naší energie.
 
Nesmělý outsider Olda je jednou z obětí. Celková ztráta energie se nedá léčit aspirinem, a tak Oldovi posílenému energií ze stromů a nečekanou první láskou nezbývá jiné východisko, než tasit ovladač, zavěšený proklatě nízko u boku. Po vzoru amerických Terminátorů, Likvidátorů a Predátorů se pouští do boje s neporazitelnou televizní hydrou.
 
Česko 1994, režie: Jan Svěrák, scénář: Zdeněk Svěrák, Jan Svěrák, Jan Slovák, kamera: F. A. Brabec, hudba: Ondřej Soukup, Jiří F, Svoboda, hrají: Petr Forman, Edita Brychta, Zdeněk Svěrák,
 
Věra Křesadlová, Daniela Kolářová a další.
 
 
Vstupné pro školy 100 Kč
 
Vstupné na projekci pro veřejnost 120 Kč
 
 
 
 

Film

Syriana
 
24. 10. 19.30 Kino Beseda, Kopeckého sady 59/13, Filmový klub Plzeň
 
Všechno souvisí se vším… Americký thriller ze zákulisí ropného byznysu natočený v r. 2005.
 
Scenárista a režisér Stephen Gaghan (nar. 1965) se prosadil oscarovým scénářem k působivému snímku Stevena Soderbergha o vlivu narkotik na americkou společnost Traffic – Nadvláda gangů (2000), v němž dokonale využil schopnost umného proplétání zdánlivě nesouvisejících dějových linek. Stejnou metodu použil i ve svém druhém režijním opusu, dramatu střetávajících se zájmů na Blízkém východě Syriana (2005), volně vycházejícího z knihy agenta CIA Roberta Baera. Do událostí, spojených s mocenským bojem o naftová pole a rafinerie v nejmenovaném emirátu v Perském zálivu, vstupují agent CIA Bob Barnes (George Clooney, který za svou roli dostal Oscara i Zlatý glóbus), právní odborník přes fúze Bennett Holiday (Jeffrey Wright), energetický analytik Bryan Woodman (Matt Damon), radikalizující se pákistánský mladík Wásim (Muzhar Munir) a další postavy spletitého děje. Film Syriana, jehož název je odvozen od výrazu, užívaného ve washingtonských politických kruzích pro hypotézu o řízené přeměně ideových a politicko-ekonomických poměrů v arabských státech na Středním východě, patřil k nejvýše hodnoceným snímkům roku, nejen kvůli stále aktuální tematice, ale i díky neotřelému a velmi působivému zpracování za účasti předních hollywoodských herců.
 
USA  2005, režie: Stephen Gaghan, hrají: George Clooney, Matt Damon, Amanda Peet, Chris Cooper, Gina Gershon, William Hurt, Tim Blake Nelson, a další
 
Vstupné 120 Kč

Debata

Energetická krize – strašák nebo realita?
 
1.11. 18.00 Moving Station, Koperníkova 574/56 (Most Ivana Magora Jirouse)
 
Kolik bude stát v budoucnosti elektřina? Hrozí nám její nedostatek? Je rozumné zbavovat se spolehlivých fosilních paliv a vsadit vše na nestabilní obnovitelné zdroje? Jak mohou svoji energetickou bezpečnost řešit domácnosti a obce? Na tyto otázky i na ty, které v diskusi položíte vy sami, odpoví dlouholetý vedoucí energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský. Debatu moderuje Roman Černík.
 
Vstupné dobrovolné
 
 
 
 
 
 
 

Čítání lidu

7. 11. 19.00 Anděl music bar, Bezručova 7, Plzeň
 
 
Členové plzeňského Divadla MY budou číst ze svých oblíbených knih, tentokrát na téma „energie“. Součástí programu bude vystoupení živé kapely.
 
Vstupné dobrovolné
 
 
 
 

Debata

 
Životní energie – setkání s MUDr. Pavlou Koželuhovou
 
14. 11. 18.00 Konferenzzimmer naproti Café Regner, Bezručova 7, Plzeň
 
Co je životní energie? Kdy, kde a jak ji získáváme a vydáváme? Setkání s pediatričkou MUDr. Pavlou Koželuhovou, která se specializuje na celostní medicínu, homeopatii a biorezonanční léčbu.
 
Debatu moderuje Daniela Vítová.
 
Vstupné dobrovolné
 
 
 

Divadlo – speciální uvedení

 
Měj se rád a dobře spi
 
22. 11. Moving Station, Koperníkova 574/56 (Most Ivana Magora Jirouse)
 
9.00 a 11.30 představení pro školy
 
17.00 představení pro veřejnost
 
Komponovaná inscenace autorky a režisérky Martiny Dobiášové. Jejím pramenem je série rozhovorů s lidmi různých generací a z různého prostředí, které spojuje jedno: jsou ve svém životě spokojení a přišli na to, jak se svojí energií vyjít co nejlépe. Po představení následuje debata s tvůrci.
 
Inscenace Měj se rád a dobře spi vznikla v rámci rezidenčního pobytu a tematicky navazuje na projekt Ty se neztratíš. Scénické čtení vytvořila režisérka Martina Dobiášová na základě rozhovorů se studenty, kteří se rozhodují o svém povolání.
 
Vstupné pro školy 100 Kč
 
Vstupné na představení pro veřejnost 200 Kč
 
 
Copyright © 2021 PaNaMo.  All Rights Reserved